12.8 C
Münih

Balküpü Karıncalar

Kocaman, şişmiş karınları ile balküpü karıncalar veya başka bir adıyla bal karıncaları, bütün koloniye “canlı bir ambar” olarak hizmet eder. Hareket etmek için fazla büyük olan bu karıncalar yuvanın derin, serin bölgelerinde tavana asılı halde bulunurlar. Kuru mevsimlerde balküpü karıncalar bütün koloniye gerekli besini sağlar.

Balküpü karıncalar çöllerde ve diğer kurak bölgelerde sıklıkla bulunur. En üstteki fotoğraf Myrmecocystus mexicanus türüne aittir, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyine ve Meksika’ya özgüdür.

Karınca, karıncalar familyasını oluşturur. Yaban arıları ve arılar ile birlikte zar kanatlılar takımında yer alır. Karınca kolonilerinde farklı göreve sahip birçok karınca bulunur. Bu kast sisteminde kraliçe, kolonideki bütün karıncaların annesi; üreyebilen erkekler ve prensesler, yeni koloniler oluşturmak için çiftleşirler; askerler, koloniyi saldırılara karşı korurlar; ve işçiler bulunur. Balküpü karıncalar ise koloninin işçi sınıfına mensup üyeleridir.

Balküpü’nün şişmiş karnındaki koyu renkli, dikdörtgen yamalar aslında karıncanın karnını koruyan sert dış iskelet plakalarıdır. Karnın bu kadar şişmesine olanak veren şeffaf görünümdeki bağ dokudur.

Honey Pot Ant (Myrmecocystus spp) with engorged gasters – Arizona. Photo by John Cancalosi.

Yağışlı ve yiyeceğin bol olduğu mevsimlerde işçi karıncalar balküpü karıncaları beslerler. Ana besin kaynağı ise çöl çiçeklerinin tatlı nektarıdır. Bazen işçi karıncılar koloni tarafından öldürülen diğer böcekler ile de balküpü karıncaları besleyebilir. Yabanarısı ve diğer karıncaların vücut yağlarını bu besinler içerisinde sayabiliriz.

Kuraklık başladığında besinler azalır, daha az bitki çiçek açar ve koloniye daha az böcek yaklaşır. Balküpü karıncalar şişer, bir üzüm tanesi boyutuna erişir ve canlı ambar hizmetine başlar.

Camponotus inflatus

Koloninin besin açısından zengin sıvılara ihtiyacı olduğunda, bir işçi karınca balküpü karıncann antenine vurur. Bu sinyal balküpünün sıvıyı dışarıya püskürtmesine neden olur. İşçi sıvıyı kendisi de yiyebilir yada koloninin diğer üyeleri için taşıyabilir.

Başka böcekler de tatlı sıvıları depolar, örneğin bal arıları. Fakat bal arıları kovanlarındaki peteklerde depolama işlemini yapar. Kendi vücudunda bu sıvıları depolayan tek böcek balküpü karıncalardır.

Kaynak:

https://www.nationalgeographic.org/media/honey-ant-adaptations-wbt/educator/

https://www.atlasobscura.com/foods/honeypot-ants

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

YORUM YAZ / GÖRÜŞ BİLDİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

AŞKIN FİZYOLOJİSİ

Birçok araştırmaya konu olan ve son derece karmaşık bir duygu olan aşkın, vücutta “kalbin çarptığına beynin onay vermesi” olarak tanımlanabilir. Aşk, fizyolojik olarak incelendiğinde,...

Galileo Galilei Kimdir? Bilime Adanmış Bir Hayat

Modern bilimin babası ve dünya tarihinin en etkin bilim insanlarından biri olan Galileo'ya günümüzün modern astronomları çok şey borçlu. 16. yüzyılın sonunda ve 17....

GÜVENLİK VE SAVUNMA POLİTİKALARINDA YAPAY ZEKANIN ÖNEMİ

Yapay Zeka ; insan zekasına yakın sistemlerin oluşturulmasıyla başlayan , tasarlanma olanağının geliştirilme aşamalarında teknolojik bir boyut kazanan , analiz süreçlerinden geçen araştırmacı yaklaşımların...

Sicim Teorisi: Evrenin Müziği

Makro evrenin fiziği olan genel görelilik kuramı ve mikro evrenin fiziği olan kuantum mekaniği birbirlerinden ayrı incelendiğinde sorunsuz çalışırken bir arada incelendiğinde çok ciddi...

Bütün hayatınızı bir balonun içinde yaşadığınızı hayal edebiliyor musunuz?

David Vetter Amerika’da 1971 yılında dünyaya gelmişti. Ağır Kombine İmmun yetmezliği (SCID) olan bu bebek, her türlü mikropla, enfeksiyonla savaşmasını sağlayan başta T lenfositleri...