12.8 C
Münih

BİLİME YÖN VERENLER: LOUİS PASTEUR #bilimeyönverenler1

Yeni bir seriye başlayacağım bu yazı dizisinde bilime önemli katkıları olan bilim insanlarının hayatlarını, çalışmalarını, buluşlarını daha yakından inceleyip insanlara ilham kaynağı olmalarına katkı sağlayabilmek amacıyla bu yazı dizisini hazırladım.

LOUİS PASTEUR

Hayatı

Louis Pasteur ve Arkadaşları

27 Aralık 1822’de Fransa’nın Dole şehrinde dünyaya gelen Louis Pasteur mikroplar, bakteriler ve salgın hastalıklar ile ilgili yaptığı çalışmalarla birçok konuda keşiflerin yapılmasına öncülük etmiştir. Orta direk bir ailenin çocuğu olan Louis lise eğitimine kadar ortalama bir bir öğrenciydi. Yükseköğrenimi için gittiği Paris’te ünlü eğitim enstitüsü Ecole Normale Superieure’e aslında öğretmen olmak için girer.

 

Ancak kimyaya olan ilgisi ağır basar. 1847 yılında fizik ve kimya alanında doktorasını alan Pasteur Ecole laboratuvarında kimya öğretmeninin asistanı olarak çalışmaya başlar. Pasteur, üniversitedeki çalışmaları esnasında tanıştığı Marie Laurent ile 29 Mayıs 1849 tarihinde evlendi. 1868 yılında Louis Pasteur bir beyin kanaması geçirerek vücudunun sol tarafını kullanamaz hale geldi. Bu olay çalışma yeteneğini büyük ölçüde etkiledi ancak o tarihe kadar yaptığı çalışmalar birçok genç bilim insanına ilham kaynağı oldu. Louis Pasteur, 28 Eylül 1895 yılında Fransa’nın Saint-Cloud kentinde öldü.

Yaptığı Çalışmalar ve Buluşlar

Louis Pasteur’a ait portre

Yaptığı keşiflerin başlangıcı olarak kristaller üzerine yaptığı çalışmalar gösterilebilir. Pasteur bakteri ve mikropların gerçekten var olduğuna inanmış ve bunların hastalıklara sebep olacağını düşünerek araştırmaktan yılmamıştır. Enstitü açılışı yaşamının son yıllarına doğru olurken çok uzun yıllar mikrobiyoloji için çalışmış ve tüm dünyada “Mikrobiyoloji’nin Babası” kabul edilmiştir.

Günümüzde marketlerde satılan sütler pastörize edilerek satışa sunuluyor. Bu yöntemin keşfi de yine Louis Pasteur ’a aittir. Sütü 140 derecede 30 dakika ısıtıp daha sonra hızlı bir şekilde soğutulduktan sonra sütleri kapalı ve steril şişelere koyarak sütün bozulmasını ve mikroplarından arındırılmasını sağlamıştır. Bu yönteme, Pasteur’ün adıyla ‘Pastörize’ etmek denilmektedir. Uzun süre saklanabilecek içecekler hakkında geliştirdiği yöntem, “pastörizasyon” olarak bilinmektedir.

Pasteur, esas olarak şarbon ve kuduz aşısını buluşuyla ünlenmiştir. Pasteur kuduz hastalığını önlemek için Pierre Paul Émile Roux ile bir takım bilimsel çalışmalar sonucu aşı yöntemini geliştirmiştir. Bu aşı önce tavşanlarda denendi. Daha sonrasında ise geliştirilen bu aşının kuduz hastalığında ki başarısını ve sonucunu görmek için 11 köpek ile de deney yaptı. 6 Temmuz 1885 tarihinde kuduz bir köpek tarafından ısırılmış olan 9 yaşındaki Joseph Meister’a kuduz aşısını uyguladı. Bu aşıyı hiç kullanmadan önce tıbbi doktor olmadığı için Pasteur tereddütte kalmıştı ve danıştığı kişilerin desteğiyle uygulama kararını almıştı. Çocuğun sağlık durumu iyiye gitmeye başladı ve 3 ay sonra olumlu sonuç alındı. Bu başarı sayesinde Pasteur kahraman ilan edildi. Olumlu sonuçlar sayesinde Pasteur; 1887 yılında Pasteur Enstitüsü’nü kurdu.

Louis Pasteur’a ait çalışma evrakları

Kuduz aşısı, kuduz mikrobunu taşıyan köpek, yarasa gibi hayvanlardan insana ısırık yoluyla ya da başka yollarla geçen kuduz mikrobundan korunmak amacıyla kullanılır. Ayrıca hem bulaşan insanlara hem de kuduz mikrobu taşıyan hayvanlarda da etkili olduğu görülmektedir. Hayvanlara kuduz aşısını yaptırmak mikrobun yayılımını engellemek açısından etkilidir.

Pasteur esasında bir mikrobiyolog ve kimyagerdir. Tıp doktoru olmamasına rağmen çalışmalar ve araştırmalar yaptığı süre boyunca tıbbın gelişmesine ve ilerlemesine büyük katkıları olmuştur. Çok az bilim insanı, Pasteur gibi hayat değiştiren buluşlar ortaya koymuştur.

Kaynakça:https://uskudar.edu.tr/tr/bilim-insani/louis pasteur
https://www.timeturk.com/louis-pasteur/biyografi-792909
https://www.aksam.com.tr/mor-papatya/kuduz-asisini-kim-buldu/haber-998653
https://tr.wikipedia.org/wiki/Louis_Pasteur
http://www.pasteurbrewing.com/louis-pasteur-image-galleries/documents/
Mehmet Hakkı YILDIZ
Mehmet Hakkı YILDIZ
Gaziantep'te yaşıyorum. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Finans alanında yüksek lisans yapmaktayım. Teknoloji ve finansı severek takip ediyorum ve araştırmacı biriyim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

YORUM YAZ / GÖRÜŞ BİLDİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

AŞKIN FİZYOLOJİSİ

Birçok araştırmaya konu olan ve son derece karmaşık bir duygu olan aşkın, vücutta “kalbin çarptığına beynin onay vermesi” olarak tanımlanabilir. Aşk, fizyolojik olarak incelendiğinde,...

Galileo Galilei Kimdir? Bilime Adanmış Bir Hayat

Modern bilimin babası ve dünya tarihinin en etkin bilim insanlarından biri olan Galileo'ya günümüzün modern astronomları çok şey borçlu. 16. yüzyılın sonunda ve 17....

GÜVENLİK VE SAVUNMA POLİTİKALARINDA YAPAY ZEKANIN ÖNEMİ

Yapay Zeka ; insan zekasına yakın sistemlerin oluşturulmasıyla başlayan , tasarlanma olanağının geliştirilme aşamalarında teknolojik bir boyut kazanan , analiz süreçlerinden geçen araştırmacı yaklaşımların...

Sicim Teorisi: Evrenin Müziği

Makro evrenin fiziği olan genel görelilik kuramı ve mikro evrenin fiziği olan kuantum mekaniği birbirlerinden ayrı incelendiğinde sorunsuz çalışırken bir arada incelendiğinde çok ciddi...

Bütün hayatınızı bir balonun içinde yaşadığınızı hayal edebiliyor musunuz?

David Vetter Amerika’da 1971 yılında dünyaya gelmişti. Ağır Kombine İmmun yetmezliği (SCID) olan bu bebek, her türlü mikropla, enfeksiyonla savaşmasını sağlayan başta T lenfositleri...