14.1 C
Münih

COVID-19 Hastaları İçin Hidroksiklorokin’den Zarar Gösteren Belirgin Çalışma Geri Çekildi!

Bir salgın endişe verici , korkutucu ve ölümcüldür. Günlük yaşamımızın tam merkezine yerleşiverir ve hayatımızı , sevdiklerimizi, günlük rutinimizi , alışkanlıklarımızı ve halk sağlığını hem psikolojik hem fiziksel açıda etkiler,yani alıştığımız hayat yapısını büyük ölçüde tehdit eder. Tüm Dünya’ya diz çöktüren şeyin canlı bile olmayan, nanometrelik boyutlarda bir varlık olmasını anlamlandırmakta güçlük çekeriz.Oysaki hepimiz viral hastalıklara yakalanırız. Ama bu “3.Dünya Ülkelerinin” sorunları, bizim sorunumuz haline gelince ,bu işin arka odasında başka bir iş daha çevrildiğini düşünmekten kendimizi alıkoyamayız. Küçük bir virüs bizim hayatımıza meydan okuyamaz ,mutlaka arka oda da art niyetli merkezler olmalıdır!

Bu kadar olaylar olurken insanoğlu bir yandan bu virüse çare aramaya devam ediyor. Çalışmalar bir hayli arttırılıyor. 20 Mart 2020’den beri Klorokin etken maddesine sahip ve sıtma için kullanılan bir ilacın (Plaquenil) COVİD-19’u tedavi ettiğine dair haberler paylaşılıyor. Toplumun gözü önünde birçok kişiden tavsiye niteliğinde mesajlar geliyor. Bu düpedüz yanlıştır! Deneysel çalışmaların tüm aşamaları tamamlanmadan ilaç insanlara sunulmaz! Bu halk sağlığı açısından büyük tehditler sunmaktadır.

Scientific American’dan Kelly McBride Folkers ve Arthur Caplan, Koronavirüs Tedavisi Hakkında “Sahte Umutlar” başlıklı yazılarında şöyle yazıyor:

“Hidroksiklorokin, sıtma ve bazı diğer artirik durumları tedavi etmek için onaylanmış bir ilaçtır ve bazı uzmanlar COVİD-19’a karşı çalışıyor olabileceğine inanmaktır. Ne var ki ilaca yönelik var olan akademik literatür, Amerikan Başkanı’nın  iddiasının  aksine , hiç de umut verici değil.(…)Şu ana kadar hidroksiklorokin veya remdesivir veya herhangi bir diğer ilacın COVID-19’ u başarıyla tedavi  edebileceğini gösteren güvenilir hiçbir veri bulunmamaktadır. Basitçe , şu anda güvenle genel geçer bir kullanım tavsiyesi verebileceğimiz kadar bilgiye sahip değiliz.Amerikan Gıda ve İlaç Başkanlığı (FDA), ölümün eşiğindeki bazı hastalar için son çare olarak, test aşamasındaki bu ilaçların kullanılmasına izin vermektedir; ancak bu,kişilerin iyileşeceği anlamına gelmemektedir. Aslına bakarsanız hastalar, bu deneysel ilaçlar nedeniyle daha da kötüleşebilmektedir. Gereklere dayanmayan bir ortamda onaylanmamış ilaçların kullanımı iyilikten çok kötülüğe neden olacaktır ve halihazırda ağır olan bir hastalığı daha da kötü yapacak ve ölümleri hızlandıracaktır. Dahası bunu yapmak, gerçekten neyin çalıştığını anlamamızı da güçleştirecektir.’’

COVID-19 Hastaları İçin Hidroksiklorokin’den Zarar Gösteren Belirgin Çalışma Geri Çekildi!
COVID-19 Hastaları İçin Hidroksiklorokin’den Zarar Gösteren Belirgin Çalışma Geri Çekildi!

Yapılan İlk  Kontrollü Araştırma Başarısız Oldu:

26 Mart 2020’de yapılan ve 30 koronavirüs hastasını kapsayan bir araştırmada , hastaların yarısına 5 gün süreyle her gün 400 miligram hidroksiklorokin verildi. Diğerlerine ise bu ilaç verilmedi. Her iki gruba da diğer normal sağlık hizmetleri (yatak dinlenmesi, oksijen desteği, gerekli görülen antiviral veya antibiyotik ilaçlar vs.) aynen sağlandı. Her iki gruba da nebülatör yoluyla interferon alfa ve hastaların %67’sine ( hidroksiklorokin verilen grubun %80’ine) grip için kullanılan umifenovir verildi.Ayrıca iki hastaya HIV tedavisinde kullanılan lopinavir-ritonavir isimli antiviraller verildi.

Yatış sırasında hastaların göğüs bilgisayarlı tomografileri arasında dikkate değer bir fark yoktu. Hastaların hiçbiri hamile değildi veya nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar da dahil altta yatan hastalıklar yoktu.

Hastaların hepsinin viral yükleri PCR yöntemiyle takip edildi. Buna bağlı olarak:

Hidroksiklorokin verilen hastaların negatif test sonucu alması ortalamada 4 gün sürdü. Kontrol grubu için bu süre 2 gündü. Aradaki fark, istatistiki olarak anlamlı değil.

Tartışmaların Ardından Makale Geri Çekildi

Makalenin yayınlanması, bilim dünyasında tartışma yarattı. Özellikle araştırmanın özel bir şirket tarafından sağlanmış bir veri tabanına dayandığı için eleştiriler yöneltmişti. Ayrıca, Guardian gazetesi, makalenin temelini oluşturan verilerde tutarsızlık olduğunu bildirmişti.

Bu gelişmelerin ardından makaleye imza atan Prof. Mandeep Mehra, Lancet’ten makalenin geri çekilmesini istedi.

Mehra, makalenin temelini oluşturan verilerin doğruluğundan artık emin olamadığını belirtti.

Lancet’in Editörü Richard Horton, yaşanan gelişmelerden dolayı büyük bir şok yaşadığını söyledi.

Horton, “Bu olay, küresel ölçekte sağlık alanında olağanüstü bir dönemden geçerken kötü araştırmaların şoke edici bir örneği” dedi.

Araştırmanın yayınlanmasının ardından 120 bilim insanı, Lancet’in editörüne yazdıkları açık mektupta araştırmayla ilgili kaygılarını dile getirmişti.

SONUÇ 

Tüm bunlar ortadayken ve bilimsel yöntem her deneysel ilaca şüpheyle yaklaşmayı önerirken , toplumun gözü önündeki kişilerin  olmadık ilaç tavsiyelerinde bulunmaları kabul edilemez.

Sağlık sistemini ve onu yönetenleri eleştirme hakkı elbette herkes için geçerlidir. Hatta tanı, tedavi, ele alış, ve kriz yöntemini de eleştirebilirsiniz; ancak bir ilacı öneremezsiniz! Lütfen tıpta yetkin kişilerin ve bilim insanlarının zamanlarını , bu yanlış söylem ve eylemleri düzeltmeye çalışmakla harcamayalım.

Yeni yazılarda görüşmek üzere bilim ve sağlıkla kalın..

Kaynak:https://www.google.com/url?q=https://
www.livescience.com/surgisphere-study-hydroxychloroquine-covid-19.html&sa=D&ust=1591827619009000&usg=AFQjCNEuMCCT5jIgKu9p07IDzjo3JZag3Q
Semanur Erol
Semanur Erol
Kilis 7 Aralık Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü öğrencisiyim. Bilime dair araştırmalar yapmayı ve öğrendiklerimi paylaşmayı severim,insanlara bir nebze olsun faydalı olmayı isterim. Bilimle ve sağlıkla kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

YORUM YAZ / GÖRÜŞ BİLDİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

AŞKIN FİZYOLOJİSİ

Birçok araştırmaya konu olan ve son derece karmaşık bir duygu olan aşkın, vücutta “kalbin çarptığına beynin onay vermesi” olarak tanımlanabilir. Aşk, fizyolojik olarak incelendiğinde,...

Galileo Galilei Kimdir? Bilime Adanmış Bir Hayat

Modern bilimin babası ve dünya tarihinin en etkin bilim insanlarından biri olan Galileo'ya günümüzün modern astronomları çok şey borçlu. 16. yüzyılın sonunda ve 17....

GÜVENLİK VE SAVUNMA POLİTİKALARINDA YAPAY ZEKANIN ÖNEMİ

Yapay Zeka ; insan zekasına yakın sistemlerin oluşturulmasıyla başlayan , tasarlanma olanağının geliştirilme aşamalarında teknolojik bir boyut kazanan , analiz süreçlerinden geçen araştırmacı yaklaşımların...

Sicim Teorisi: Evrenin Müziği

Makro evrenin fiziği olan genel görelilik kuramı ve mikro evrenin fiziği olan kuantum mekaniği birbirlerinden ayrı incelendiğinde sorunsuz çalışırken bir arada incelendiğinde çok ciddi...

Bütün hayatınızı bir balonun içinde yaşadığınızı hayal edebiliyor musunuz?

David Vetter Amerika’da 1971 yılında dünyaya gelmişti. Ağır Kombine İmmun yetmezliği (SCID) olan bu bebek, her türlü mikropla, enfeksiyonla savaşmasını sağlayan başta T lenfositleri...