28 C
Münih

Dünyanın İlk Su altı WiFi’si Kuruldu

İnternet, dünya çapında on milyarlarca cihazı birbirine bağlayan vazgeçilmez bir iletişim aracıdır. Dünyada olan biten her şeyi an be an görmeye o kadar alıştık ki; devrim niteliğindeki canlı yayınlar dahi insanları geçici süre ile heyecanlandırıp unutulur oldu. Konfor alanlarımızda sanki  her birimiz Mars’a uçuyor, vatan için savaşıyor ya da yeni bir keşif yapıyoruz.

Bilgiye erişmek her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Yine de, henüz tam keşfedemediğimiz tek bir yer kalmıştı – derin denizler. Sudaki iletişim hava ve uzay yoluyla olduğu kadar basit değildir. Bu yüzden bugüne kadar sınırlı kapasiteli cihazlar ile yapılan dalış çekimlerinden biliyoruz su altı dünyasını.

Şimdi, yeni bir çalışma, dalgıçların denizden karaya anında canlı yayın yapmasına olanak sağlayacak bir tür su internetinin ışık ışınları yoluyla veri gönderebileceğini gösteriyor.

Işık huzmeleri ile veri gönderen internet teknolojisi, dalgıçların denizden yüzeye anında görüntü aktarmalarına olanak sağlıyor.

Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Doçent Doktor Shihada’nın ekibi, LED’leri veya lazerleri kullanarak multimedya mesajları gönderme gibi internet hizmetlerini destekleyen bir sualtı kablosuz internet sistemi olan Aqua-Fi’yi kurdu.

Doç. Dr. Shihada verdiği röportajda  “Hem akademiden hem de endüstriden insanlar sualtı ortamlarını ayrıntılı olarak izlemek ve keşfetmek istiyor. Deniz altındaki kablosuz internet dalgıçların el işaretleri olmadan konuşmasını ve yüzeye canlı veri göndermesini sağlayacaktır.”

LED’ler kısa mesafeli iletişim için düşük enerjili bir seçenek sunarken, lazerler verileri daha fazla taşıyabilir, ancak daha fazla güce ihtiyaç duyar.

Araştırmacılar,  yeşil LED’ler ve 520 nanometre lazer kullanarak IEE Explore’de yayınlanan çalışmalarında ayrıntılı olarak açıklanan bir Aqua-Fi prototipi geliştirdiler. Her ikisi de küçük, basit bir bilgisayardan başka bir bilgisayara bağlı bir ışık detektörüne veri göndermek için kullanıldı.

Aşılması gereken engeller

Testleri sırasında araştırmacılar, statik suda birkaç metre arayla iki bilgisayar arasında aynı anda multimedya yükleyip indirerek sistemi test ettiler. Saniyede maksimum 2,11 megabayt veri aktarım hızı ve gidiş dönüş için ortalama 1,00 milisaniye gecikme kaydettiler. Böylece sualtında interneti tamamen kablosuz olarak ilk kez kullanan kişiler oldular.

Bu etkileyici olsa da, araştırmacıların hala üstesinden gelmesi gereken birkaç engel var. Ekip, bağlantı kalitesini ve iletim aralığını daha hızlı elektronik bileşenlerle iyileştirmeyi umuyor.  Dahası, ışık huzmesi hareketli sularda alıcı ile mükemmel bir şekilde hizalanmış kalmalıdır. Bu nedenle ekip ışığı her açıdan yakalayabilen küresel bir alıcı düşünmektedir.

Yinede su altı ortamlarını küresel internete bağlamak için nispeten ucuz ve esnek bir yol yaratılmış oldu. Bir gün sualtı WiFilerin, karada kullandığımız WiFiler kadar yaygın olarak kullanılacağını umuyoruz.

Didem Şeker
Didem Şeker
Çevre Yüksek Mühendisi / Bilince Erişim Eğitmeni didemseker@bilimdergi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

YORUM YAZ / GÖRÜŞ BİLDİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

Rus Teorik Fizikçi: Lev Landau

1908 tarihinde doğan Lev Landau ,1917 Rus devrimi sırasında okulunu sürekli değiştirmek zorunda kaldı. Okul döneminde karşılaştığı zorluklar nedeniyle okulunu hiç bir zaman Bitiremedi....

Mühendislik Faciası: Tacoma Köprüsü ve Arkasındaki Fizik

1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Washington Eyaleti, Puget Sound’da Tacoma Narrows Köprüsü inşa edildi. Açıldığı gün itibariyle salınım hareketleri sergilemeye başladı. Köprünün bu ünü...

Parazitler Ve Mikrobiyom

Parazitler baktığımızda bazıları gözle görülebilen bazıları ise gözle görülemeyen ve hayatımızda ciddi etkisi olan canlılardır. İnsan vücudunda çeşitli enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Bu enfeksiyonlar tropik...

Vücudumuzun saati: Sirkadiyen Saat

Az sonra size öyle bir saatten bahsedeceğim ki; su geçirmez, şarjı bitmez, kırılmaz ve daha bir sürü özellik. Bu saat olmasa vücudumuzdaki üretim, metabolizma...

Doğadan Gelen Işık: Biyolüminesans

Görselde gördüğünüz muazzam görüntüye sebep olan Dinoflagellatlar gibi bazı canlılar kendi ışıklarını üretirler. Peki bunu nasıl yaparlar? Neden yaparlar? Bazı canlıların birtakım kimyasal tepkimeler sonucu...