14.1 C
Münih

Gökbilimciler Güneş ve Dünyaya Çarpıcı Bir Şekilde Benzeyen Yıldız ve Gezegen Keşfetti

Bilim adamları, potansiyel olarak yaşanılabilir bir gezegen ve yıldızını, Dünya ve Güneşimize bilinen diğer gezegen ve yıldız çiftlerinden daha benzer buldular.

Daha fazla onay alınana kadar hala bir gezegen adayı olarak kabul ediliyor. Bu gezegen adayı, gezegenimizin yaklaşık 1.9 katı büyüklüğündedir.

Yeni araştırmanın baş yazarı René Heller, bir basın açıklamasında “Dünya gezegeninin iki katından daha küçük boyutunun ve onun güneş tipi ana yıldızının birleşimi, onu çok özel ve tanıdık hale getiriyor” dedi.

Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü’nün ekibi geçen hafta Astronomi ve Astrofizik dergisinde yayınlanan bir makalede gezegeni ve yıldızı anlattı.

Şimdilik gezegen adayı, KOI-456.04 olarak biliniyor. Varlığı diğer teleskoplar tarafından doğrulanırsa, Güneş Sistemimiz dışındaki yaklaşık 4.000 gezegenden oluşan bir gruba katılacak.

Diğer araştırmalar daha önce, Kepler-160 adı verilen bu dünya benzeri gezegen adayı yörüngesindeki yıldızın, onu çevreleyen iki gezegene sahip olduğunu bulmuştu. Ancak yeni çalışma iki tane daha ortaya çıkardı.

Yukarıda bir sanatçının Dünya'ya benzerlik gösteren yaşanılabilir gezegenleri gösteren bir gezegen çizimi. Soldan, Kepler-22b, Kepler-69c, Kepler-452b, Kepler-62f ve Kepler-186f. Son sırada ise Dünya.
Yukarıda bir sanatçının Dünya’ya benzerlik gösteren yaşanılabilir gezegenleri gösteren bir gezegen çizimi. Soldan, Kepler-22b, Kepler-69c, Kepler-452b, Kepler-62f ve Kepler-186f. Son sırada ise Dünya.

Dış gezegenleri yaşanabilir kılan nedir?

Yaşanabilir kabul edilmesi için, gezegenler sıvı suya uygun sıcaklığı koruyan bir mesafede sabit bir yıldızın etrafında dönmelidir.

Bazı tahminlere göre, Samanyolu galaksisi 10 milyar Dünya benzeri gezegen tutabilir, ancak sadece yaklaşık 4.000’i tespit edilmiştir.

Dış gezegenlerin büyük çoğunluğu yaşamın var olması için gerekli koşulları karşılamıyor. Potansiyel olarak yaşanabilir dünya araştırmacılarının çoğu, yeterince kararlı olmayan kırmızı cüce yıldızların yörüngesini buldu. Kırmızı cüce yıldızlar Güneş’ten daha küçük ve daha sönüktür. Aynı zamanda kızılötesi radyasyon yayarlar.

Ayrıca bazen etraflarındaki gezegenleri kızartabilecek yüksek enerjili fişekler gönderirler.

Güneş benzeri bir yıldızın etrafında dönen bilinen dış gezegenlerden çoğu Dünya’dan çok daha büyüktür. Genellikle Neptün büyüklüğündedir (Dünya’nın dört katı). Bu büyük gezegenler atmosferlerinde çok fazla hidrojen yakalama eğilimindedir ve bu tür gaz devleri sıvı suyu sürdürmez.

Bu yeni gezegen adayı umut verici

Yeni bulgu, astronomların NASA’nın Ekim 2018’de emekli olduğu Kepler Uzay Teleskobu’ndan arşivlenmiş verileri yeniden incelemesi sonrasında geldi.

KOI-456.04, Dünya’nın iki katından küçük olduğu için, atmosferik koşullarının bizimkine benzer olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca, gezegen adayının yörüngesindeki yıldız, Güneş’in boyutunun yaklaşık 1.1 katıdır. Yüzey sıcaklığı 5.200 santigrat derecedir (Güneş’ten sadece 300 derece daha az). Yıldız aynı zamanda Güneş’in yaptığı gibi görünür ışık yayar.

Max Planck Enstitüsü’ne göre KOI-456.04’ün atmosferi Dünya’nınkine benziyorsa yani hafif bir sera etkisi varsa ortalama yüzey sıcaklığı, Dünya’nın ortalama 15 santigrat derecesine kıyasla yaklaşık 5 santigrat derece olacaktır.

Gelecekteki uzay teleskopları gezegen adayını daha fazla inceleyebilir. NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı, 2021’de James Webb uzay teleskobunu başlatmayı planlarken, 2026’da piyasaya sürülmesi planlanan Avrupa Uzay Ajansı’nın Plato uzay teleskobu, güneş benzeri yıldızların yörüngesinde Dünya benzeri gezegenler bulmaya odaklanacak.

İlginizi çekebilecek gezegen haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak;
https://www.sciencealert.com/astronomers-have-discovered-a-star-and-planet-that-are-strikingly-similar-to-the-sun-and-earth
Avatar
Kaan Buğra
İstanbul'da yaşıyorum. 12.sınıf öğrencisiyim. Bilim,Havacılık,Teknoloji,Tarih,Felsefe,Coğrafya başlıca ilgi alanlarım. Araştırmayı,kitap okumayı,öğrenmeyi seviyorum. Öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşmak beni mutlu ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

YORUM YAZ / GÖRÜŞ BİLDİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

AŞKIN FİZYOLOJİSİ

Birçok araştırmaya konu olan ve son derece karmaşık bir duygu olan aşkın, vücutta “kalbin çarptığına beynin onay vermesi” olarak tanımlanabilir. Aşk, fizyolojik olarak incelendiğinde,...

Galileo Galilei Kimdir? Bilime Adanmış Bir Hayat

Modern bilimin babası ve dünya tarihinin en etkin bilim insanlarından biri olan Galileo'ya günümüzün modern astronomları çok şey borçlu. 16. yüzyılın sonunda ve 17....

GÜVENLİK VE SAVUNMA POLİTİKALARINDA YAPAY ZEKANIN ÖNEMİ

Yapay Zeka ; insan zekasına yakın sistemlerin oluşturulmasıyla başlayan , tasarlanma olanağının geliştirilme aşamalarında teknolojik bir boyut kazanan , analiz süreçlerinden geçen araştırmacı yaklaşımların...

Sicim Teorisi: Evrenin Müziği

Makro evrenin fiziği olan genel görelilik kuramı ve mikro evrenin fiziği olan kuantum mekaniği birbirlerinden ayrı incelendiğinde sorunsuz çalışırken bir arada incelendiğinde çok ciddi...

Bütün hayatınızı bir balonun içinde yaşadığınızı hayal edebiliyor musunuz?

David Vetter Amerika’da 1971 yılında dünyaya gelmişti. Ağır Kombine İmmun yetmezliği (SCID) olan bu bebek, her türlü mikropla, enfeksiyonla savaşmasını sağlayan başta T lenfositleri...