14.1 C
Münih

MARS YENİ EVİMİZ OLABİLİR Mİ?

Öncelikle sormamız gereken soru şu: ”Neden başka gezegenler?”Bu soruya çok çeşitli cevaplar çıkabilir.Dünya’da kirlenen çevre,virüsler,tükenmekte olan kaynaklar ya da sadece gezegenler arası bir medeniyet olma isteği.Şu anki uzay araştırmaları,gelişmeler ve mavi gezegenimizin durumu gösteriyor ki bir süre sonra yeni bir gezegene ev dememiz kuvvetle muhtemel.

Başka gezegenler ve oralarda kolonileşme bilim kurgu filmlerinin çoğu zaman ele aldığı bir konudur.Bunu bilimsel olarak ele aldığımızda önce potansiyeli olan gök cisimlerine bakmamız gerekiyor.Örneğin Mars,Venüs ya da Ay. Bu listeye Satürn veya Jüpiter’in uydularını dahil edemiyoruz çünkü insanlığın bugünkü menzilinin oldukça dışındalar.

MARS YENİ EVİMİZ OLABİLİR Mİ?
MARS YENİ EVİMİZ OLABİLİR Mİ?

VENÜS

Elimizdeki 3 ihtimale bakmaya Venüs ile başlayalım.Dünya’ya en yakın gezegen olması,çok uzak geçmişte olsa da bir zamanlar okyanuslar bulundurması en büyük avantajları arasında geliyor.Yine de onu yaşam için çok elverişsiz kılan durumlar da yok değil.Öncelikle Venüs’ün ağırlıklı olarak karbondioksitten oluşan atmosferi yaşamı mümkün kılmıyor. Onun dışında 90 atmosferik basınç, 450 derecelik yüzey sıcaklığı ve saatte 350 km’yi bulan rüzgarlara sahip olan Venüs günümüz şartlarında yerleşmemize pek uygun değil.

MARS YENİ EVİMİZ OLABİLİR Mİ?
MARS YENİ EVİMİZ OLABİLİR Mİ?

AY

Listemizde sırada gezegenimizin uydusu Ay var.Ay’a zaten senelerdir hem insanlı hem de insansız uçuşlar oldu. Ama bu maalesef ki Ay’ı yaşama pek uygun kılmıyor.Bir atmosfere sahip olmayan uydumuzda yaşamak isteyenler muhtemelen 10 saat içinde aşırı iyon radyasyonu nedeniyle hayati tehlike yaşayacak. En iyisi Ay’ı araştırma ve uzay madenciliğine bırakalım.

MARS YENİ EVİMİZ OLABİLİR Mİ?
MARS YENİ EVİMİZ OLABİLİR Mİ?

MARS’TA YAŞAM,SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

Listenin bir sonraki fenomeni ve belki de en popüleri ise Mars. NASA’nın bulgularına göre 4 milyar yıl önce kızılgezegenin Dünya benzeri bir atmosferi vardı.O zamanlar Dünya’mız 700 milyon yaşında henüz yolun başında ve yaşamın olmadığı bir gezegendi.Dünya’nın manyetik alanı bizleri Güneş fırtınalarına karşı korurken Mars’ın böyle bir manyetik alana sahip olduğunu söyleyemeyiz.NASA bu sorunu çözmek için Mars’ta yapay bir manyetik alan oluşturmayı düşünüyor.Mars’ta kızılötesi ışınlar çok yoğun bulunur.Bu durum fotosentetik bakteriler olan siyanobakterilerin yaşamı ve yayılımı için elverişli ortam sunar.

Mars’ı yaşanabilir kılmak için yapmamız gerekenlere bakarsak öncelikle -60 derece civarındaki dondurucu soğuktan,yılda 1 Sievertlik yoğun kozmik radyasyondan(8 Sievert radyasyon bizleri anında öldürebilir.) ve demiri bile delebilecek mikrometeor yağmurlarından korunmamızı sağlayacak yerleşim alanları yapmalıyız.İnsan uygarlığının 20 sene içerisinde Mars’ta kasabalar kuracak para ve teknolojiye sahip olduğu düşünülüyor.Öte yandan Mars’ta yaşamın sırrı küresel ısınma olabilir.En basit tabiriyle fosil yakıtların kullanımı sonucu atmosfere salınan karbondioksit gazı Dünya’nın ortalama sıcaklığını 100 yılda en az 3 derece artıracaktır.Aynı durumu Mars’a uyarlarsak bu artış Mars kutuplarındaki su buzunu eriterek Mars denizlerini kısmen geri getirebilir.Ayrıca eğer gezegenin atmosferine bir miktar da oksijen ekleyebilirsek uzay giysisi olmadan yalnızca oksijen maskeleriyle Mars’ta yaşayacak düzeye gelebiliriz.Elon Musk Mars’ı küresel ısınma sayesinde yaşanabilir kılmamız adına oraya bir nükleer bomba göndermeyi bile önermişti.Bu pek iyi bir çözüm değil.Çünkü Mars’ın zayıf yer çekimi ve ince atmosferi sayesinde oluşacak gazlar Mars atmosferine değil uzay boşluğuna salınacak. Ve ayrıca bir nükleer bombanın gezegene yayacağı radyasyonu da düşününce Musk ile zıt fikirde olmak kaçınılmaz oluyor.Bu karbondioksit salınımını yapabilmek için Mars’a nükleer füzyon reaktörleri ve madenler gibi seçenekler olsa da bunları kendi gezegenimizde tam potansiyelinde kullanamadığımız için bunlar sadece bir öneri.  ŞİMDİLİK…

MARS'TA YAŞAM,SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ
MARS’TA YAŞAM,SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

MUSK’IN RÜYASI VE MARS’IN GELECEĞİ

Her ne kadar bu şartlar göz önüne alındığında Mars’ı en iyi şartta yüzyıllar sonra yaşanabilir olarak görsek de bir adam bizlerden farklı pencereden bakıyor:Elon Musk! Musk;SpaceX,Tesla,SolarCity,Boring Company gibi şirketlerin sahibi.Kendisi Mars konusunda çok iyimser ve planları birer birer gerçekleşiyor.

Plana göre 2018 yılında Texas yakınlarında bir kalkış destek üssü kurulması,2019 Falcon roketlerinin yapımı ve testleri zaten gerçekleşti.Bu günlerde Musk,Uluslararası Uzay İstasyonu’na Dragon roketini göndermeyi planlıyor.Belki sizler bu yazıyı okurken bu olay da gerçekleşmiş olacak.Eğer ki bu başarıyla gerçekleşirse uzay turizminden Mars’ta kolonileşmeye kadar pek çok alanda önemli bir adım atılmış olacak.Musk Dragon görevlerini başarabilmesi durumunda 2022 yılında Mars’a kargo ve levazımat göndermeyi planlıyor.Aynı zamanda plana göre bu kolonizasyonumuzun ilk adımı olacak.2022 sonu-2023 başında ise Mars’a ilk gidecek insanlar için hazırlık yapılacak.

Bu senelerde gönderilmesi planlanan araçlar Mars’ta muhtemel iniş noktalarını ve hedeflenen yerlerde su olup olmadığını doğrulayacak,inişe engel bir durum olup olmadığını kontrol edecek ve sonraki görevlere uygun altyapıyı hazırlayacak.Bu araçlarda taşınan malzemeler güç üretmek,hava toplamak,ince Mars havasını şişelemek,bu materyalleri Dünya’ya dönüş için sentezleyerek metan yakıt üretmek için kullanılabilecek.2023 senesinde ise Japon milyarder Yusaku Maezawa ve ekibi Falcon roketi ile Ay’ın etrafında bir tur atacak.Neredeyse 1 hafta sürecek olan görev Yusaku Maezawa’yı ilk uzay turisti yapacak.Bu misyonlar başarı ile gerçekleşirse SpaceX 2024 yılında bir ya da iki ekibini tonlarca destek ile Mars’a yollayacak.Bu desteğin onlara senelerce yetmesi bekleniyor.

Elon Musk
Elon Musk

Teknolojinin gelişimine göre

Teknolojinin gelişimine göre desteğin içeriği ve ağırlığı değişebilir.Bundan sonraki aşama ise 2025’ten itibaren mürettebatın düzenli olarak Mars seyahati yapması olacak.6-9 ay sürecek bu yolculuklar süresince astronotlar gemilerini evleri olarak kullanacaklar.Mars’ta yaşanabilir alanlar kurulması ile bu sorun aşılacaktır.2028 yılında ise Mars’taki ilk üssümüz olan Mars Üssü Alfa kurulacak ve bu üs yaşam için gerekli şartları sağlayacak.Takvim elbette ki esnek ama buradan sonrası artık realite sınırlarımızı zorlamaya başlıyor. Musk’a göre tüm bu adımlar gerçekleştikten sonra 2030’lu yıllarda ilk Mars şehri kurulacak ve bir de Mars Bar(!).Elon Musk 2100’lü yıllarda Mars’ı başarıyla dünyalaştırmış olacağımızı öngörse de NASA pek aynı fikirde değil.

NASA ilk insanlı uçuşunu 2033’te gerçekleştirmeyi ve sonrasında yavaş şekilde ilerlemeyi planlıyor. Musk bugüne kadar hayal gücü sayesinde elektrikli otomobiller ve uzay turizmi gibi pek çok alanda tabuları yıktı.Bakalım bu konuda da bir şeyler başarabilecek mi?

 

Avatar
Hüseyin Mert Çelik
Evrene ve teknolojiye meraklı bir 10.sınıf öğrencisiyim.Daha fazlasını bilmek ve bildiklerimi yaymak istiyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

YORUM YAZ / GÖRÜŞ BİLDİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

AŞKIN FİZYOLOJİSİ

Birçok araştırmaya konu olan ve son derece karmaşık bir duygu olan aşkın, vücutta “kalbin çarptığına beynin onay vermesi” olarak tanımlanabilir. Aşk, fizyolojik olarak incelendiğinde,...

Galileo Galilei Kimdir? Bilime Adanmış Bir Hayat

Modern bilimin babası ve dünya tarihinin en etkin bilim insanlarından biri olan Galileo'ya günümüzün modern astronomları çok şey borçlu. 16. yüzyılın sonunda ve 17....

GÜVENLİK VE SAVUNMA POLİTİKALARINDA YAPAY ZEKANIN ÖNEMİ

Yapay Zeka ; insan zekasına yakın sistemlerin oluşturulmasıyla başlayan , tasarlanma olanağının geliştirilme aşamalarında teknolojik bir boyut kazanan , analiz süreçlerinden geçen araştırmacı yaklaşımların...

Sicim Teorisi: Evrenin Müziği

Makro evrenin fiziği olan genel görelilik kuramı ve mikro evrenin fiziği olan kuantum mekaniği birbirlerinden ayrı incelendiğinde sorunsuz çalışırken bir arada incelendiğinde çok ciddi...

Bütün hayatınızı bir balonun içinde yaşadığınızı hayal edebiliyor musunuz?

David Vetter Amerika’da 1971 yılında dünyaya gelmişti. Ağır Kombine İmmun yetmezliği (SCID) olan bu bebek, her türlü mikropla, enfeksiyonla savaşmasını sağlayan başta T lenfositleri...