12.8 C
Münih

SİNYAL İSTİHBARATI NEDİR ?

SIGINT ( Sıgnal Intelligence ) asıl adıyla Sinyal İstihbaratı , muharebe ve muharebe dışı unsurların potansiyel güçlerine karşı caydırıcı bir üstünlük kazanmak için haberleşme cihazları ve elektronik aygıtlardan elde edilen sinyallerin teknik yöntemlerle incelenerek faydalı bir bilgiye zemin oluşturma analitiğidir.

Sinyal İstihbaratı hedeflenen sahadan bilgi almak için elektronik sinyaller toplar. Daha sonra bu ham veriler iletişim ve radar sistemleri aracılığıyla değerlendirilip harekete geçirici istihbarat haline gelmesi için analize tabi tutulur. Bu sistemler üzerinden üretilen bilgiler hedef unsur veya kişilerin gerçekleştirmek istedikleri niyet ve eylemleri hakkında bilgi verir. Toplanan veriler siber istihbarata hayati bir önem sağlayarak istihbarat servislerine ve savaş alanlarındaki kritik stratejilere önemli bir avantaj oluşturur.

İstihbarat faaliyetlerinin güvenilir ve süreklilik arz eden ciddi dönüşümleri ; insan gücü temelinde analiz edilmesiyle ve kontrol kazanarak yorumlanmasıyla nitelikli bilgi akışına misyon oluşturan sistemli bir süreci oluşturmaktadır. Sinyal İstihbaratı da bu sürecin bir parçası olmakla birlikte bilgilerin toplanmasına yönelik sahip olduğu iletişim içerikleriyle ve kontrol mekanizmalarıyla istihbarat sistemlerinde savunma mekanizması konumunda yer almış , potansiyel düşman unsurlarının aygıtlarından alınan sinyallerle hedefin mevcut konumunun tespit edilmesinde bilgi taşıyan sinyal görevini üstlenmiştir.

SİNYAL İSTİHBARATI NEDİR ?
SİNYAL İSTİHBARATI NEDİR ?

Özellikle ikinci dünya savaşı sonrasında değer kazanan sinyal istihbaratı karşı tarafın sahip olduğu cihazların kullanılmasındaki görev ve amaçlara , elektrik ve teknik mimarideki fonksiyonlarına erişebilmenin yanı sıra iletişim içerikleriyle değerlendirilen çeşitli yazılım ve donanım sistemlerinden oluşmaktadır. Bu sistemler çoklu yetenekleriyle değerli bilgilere ulaşabilmekle birlikte anlık gelen bildirimleri geçici olarak saklamak ve işlenmek üzere bekleterek doğru bir analizin odak noktasını meydana getirmektedir.

İstihbarat ; bilgilerin sistemli bir şekilde toplanması , işlenmesi ve analiz yetkinliğine sahip geleneksel anlayıştan tamamen kopmasa da teknolojik ilerlemeler ve geniş kitlelere erişilebilirlik kriz zamanlarında önlem almak için teknik bilgi birikimine adapte olacak modern bir istihbaratı zorunlu kılmaktadır. İstihbarat genellikle askeri ve güvenlik meselelerine dair belirgin bir tutum sergilese de farklı tehdit algılamalarına karşı bilgi arayışı ve gizlilik konusunda değişen dinamik şartlara teknolojik olarak da hazırlıklı olması gerekmektedir.

Bu yüzden sinyal istihbaratı var olan imkanlarını her sürece aktif edebilecek yapılandırmacı bir anlayış stratejisinin ürünüdür diyebiliriz. Sinyal İstihbaratı , yapısında bulunan iletim kanallarıyla karşı unsurlardan alınan mesajların yakalanması ve kriptolanması ile bu çözümlemeleri içeren uygulamaları veri tabanında bulundurmaktadır. Böylece bünyesinde bulunan iletişim ve şifreleme altyapısı nüfuz ve etkisi bakımından geniş alandaki işlevleriyle olayların gidişatında genel bir yaklaşım oluşturmakta ve sevk – idare uyumuna destek olacak kilit üstünlüğünü istihbarat servislerine sağlamaktadır.

Dijitalleşme süreçleriyle güvenlik mekanizmalarının dizayn edilmesi hususunda etkisini gösteren sinyal istihbaratı iki başlık altında incelenebilir : – Elektronik İstihbarat ( Electronic Intelligence – ELINT ) – İletişim İstihbaratı ( Communications Intelligence – COMINT )

Elektronik İstihbarat

Bu sistem elde ettiği sinyalleri alıcılarıyla toplamakta ve analiz ederek gelen sinyalin frekansı , tekrarlanma sıklığı , bant genişliği , sinyalin tipi ve yön bilgisi konularında veriler üretmeyi amaçlamaktadır. Belleğe alınan veriler kimlik tespiti yapılması için müttefik ve düşman bilgileriyle karşılaştırılmakta , analizler sonucunda hedefin düşman olduğu belirlenirse hedef sahadan radar hedefleme ve füze kılavuz sistemleri , atış kontrol ve gözlem – izleme sistemlerinden gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı bir uyarı sistemi devreye girmektedir. Teknik yeterlilik çerçevesinde tehdit tespitine çözüm olarak sinyal bozucu faaliyetleri ve imha birimlerini harekete geçirme gibi müdahale stratejilerine sahiptir.

İletişim İstihbaratı

İletişim hatlarının dahiliyle toplanan bilgilerin analiz edilerek istihbarat değeri kazandırılmasıdır. Hedefin mevcut konumunun tespiti yakalanan sinyallerin değerlendirilerek işleme hazır duruma gelmesine imkan vermektedir. Görüntüleme sistemleri ve sinyal toplayıcı cihazlar karşı unsurların radar sistemleri ve hareket yönlerinin bilinmesinde iletişim içerik verileriyle anlık bilgilerin sürekliliğinin sağlanmasında hata payını azaltan etkin bir yöntem olarak yerini almaktadır.

Sonuç olarak ülkeler rakipleri karşısında üstünlük sağlamak , dıştan gelebilecek tehditlere karşı etkin bir konuma geçmek ve teknolojik gücü güvenlik politikalarıyla uyumlu bir şekilde konumlandırmak için ciddi uğraşlar vermektedir . Ülkemizin de bu konuda kayda değer çalışmaları olmakla birlikte yeni projelerin üretimi ve geliştirilmesinde motivasyonunu her zaman koruması gerektiği düşüncesindeyim.

Görsel:sahipkıran.org

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

YORUM YAZ / GÖRÜŞ BİLDİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

AŞKIN FİZYOLOJİSİ

Birçok araştırmaya konu olan ve son derece karmaşık bir duygu olan aşkın, vücutta “kalbin çarptığına beynin onay vermesi” olarak tanımlanabilir. Aşk, fizyolojik olarak incelendiğinde,...

Galileo Galilei Kimdir? Bilime Adanmış Bir Hayat

Modern bilimin babası ve dünya tarihinin en etkin bilim insanlarından biri olan Galileo'ya günümüzün modern astronomları çok şey borçlu. 16. yüzyılın sonunda ve 17....

GÜVENLİK VE SAVUNMA POLİTİKALARINDA YAPAY ZEKANIN ÖNEMİ

Yapay Zeka ; insan zekasına yakın sistemlerin oluşturulmasıyla başlayan , tasarlanma olanağının geliştirilme aşamalarında teknolojik bir boyut kazanan , analiz süreçlerinden geçen araştırmacı yaklaşımların...

Sicim Teorisi: Evrenin Müziği

Makro evrenin fiziği olan genel görelilik kuramı ve mikro evrenin fiziği olan kuantum mekaniği birbirlerinden ayrı incelendiğinde sorunsuz çalışırken bir arada incelendiğinde çok ciddi...

Bütün hayatınızı bir balonun içinde yaşadığınızı hayal edebiliyor musunuz?

David Vetter Amerika’da 1971 yılında dünyaya gelmişti. Ağır Kombine İmmun yetmezliği (SCID) olan bu bebek, her türlü mikropla, enfeksiyonla savaşmasını sağlayan başta T lenfositleri...